CUISINE :: Galette des rois

środa, 6 stycznia 2016


Galette des rois jest tradycyjnym francuskim wypiekiem jedzonym w święto Trzech Króli. W nadzienie zwykło wrzucać się migdał, ziarno bobu, a w późniejszych czasach porcelanowe figurki- la feve- przedstawiające Dzieciątko Jezus, postać któregoś z króli, a po rewolucji francuskiej- czapkę frygijską. Ten, komu przypadnie porcja z figurką staje się, według zwyczaju, Królem i koronuje się go papierową koroną.

Galette des rois is a traditional french plastry eaten while Epiphany. Into the filling people used to place almond, broad bean and (in the previous years) porcelain figurine- la feve- looking like Baby Jesus, one of the Kings and (after French Revolution) phrygian cap. The person who get the piece with a figurine is going to be the King through the day and is given a paper crown. GALETTE DES ROIS

CIASTO FRANCUSKIE ODWRÓCONE 
ciasto maślane
190 g masła
75 g mąki (1/2 typ 55 i 1/2 typ 45)
ciasto podstawowe 
175 g mąki (1/2 typ 55 i 1/2 typ 45)
7 g soli morskiej
55 g masła
75 ml wody
1/4 łyżeczki octu

KREM BUDYNIOWY
250 ml mleka
23 g skrobi kukurydzianej
63 g cukru pudru
3 żółtka
25 g masła
1 laska wanilii

KREM MIGDAŁOWY
135 g masła
165 g cukru pudru
165 g zmielonych migdałów
10 g skrobi kukurydzianej
łyżka rumu
2 jajka 
krem budyniowy (powyżej)


Ciasto francuskie:
Składniki na ciasto maślane należy zmiksować, uformować w kulę, rozwałkować na dysk o grubości 2 cm i schować do lodówki na 1,5 godziny.
Składniki na ciasto podstawowe również należy wymieszać, ale uformować z nich kwadrat o grubości 2 cm i schować do lodówki na 1,5 godziny.
Po tym czasie wyjąć ciasto maślane, rozwałkować do grubości 1 cm i ułożyć na nim ciasto podstawowe. Złożyć krawędzie dysku tak, by dokładnie zakryły kwadrat. Rozwałkować ciasto na prostokąt o długości trzech szerokości. Złożyć figurę wzdłuż krótszej krawędzi do środka (długie krawędzie mają się stykać na środku). Złapać ciasto pionowo i lekko spłaszczyć. Figurę (prostopadłościan) umieścić w lodówce na godzinę. Po tym czasie ponownie rozwałkować ciasto na prostokąt o takich samych proporcjach jak wcześniej i złożyć je jak poprzednio. Umieścić w lodówce na godzinę.
Znów rozwałkować je jak powyżej, ale tym razem złożyć wzdłuż dłuższej krawędzi (otrzymamy kwadrat). Odstawić do lodówki na pół godziny. 

Krem budyniowy: Skrobię i połowę cukru umieścić w garnuszku i, mieszając, zalać powoli mlekiem. Dodać laski wanilii i wyskrobany miąższ, zagotować. W drugim rondlu ubijać na parze żółtka z resztą cukru przez 3 minuty. Połączyć ze sobą obie mikstury mieszając. Usunąć z kremu laski wanilii i ostudzić go do temperatury 50 stopni. Dodać masło i zamieszać.

Krem migdałowy: Wymieszać suche składniki w miseczce. Utrzeć masło (ale nie na krem), dodać suche składniki i jajko. Dodać rum i krem budyniowy. Umieścić nadzienie w miseczce i przykryć folią.

Rozwałkować ciasto francuskie i wyciąć (za pomocą ranta) krążki o średnicy ok 28 cm. Brzeg (o szerokości ok 3 cm) jednego z nich posmarować wodą a wewnątrz rozprowadzić nadzienie i schować w nim figurkę. Przykryć je drugim krążkiem i docisnąć krawędzie. Odłożyć ciasto na 30 minut do lodówki. Po tym czasie ozdobić krawędź i wierzch jak na zdjęciach i posmarować jajkiem ze szczyptą soli morskiej. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 230 stopni i natychmiast obniżyć temperaturę do 190 stopni. Piec ok. 45 minut.


Pierre Herme Desserts by Pierre Herme


No Comments

Prześlij komentarz