CUISINE :: Colomba Pasque

sobota, 4 kwietnia 2015

Ciasto to opłaciłam nieprzespaną nocą. Moja nieuwaga co do czasu wyrastania i konieczność wydłużenia czasu pieczenia  zmusiły mnie do zmrużenia oczu dopiero o 3:00 nad ranem.  Ale cóż relaksuje bardziej niż pieczenie?

Co do historii wypieku, jego istnienie zawdzięcza się panu Angelo Motta. Zmodyfikował on przepis na włoską Panettone zastępując rodzynki kandyzowaną skórką pomarańczową i wzbogacając ją chrupkim, słodkim wierzchem. Ma być to wielkanocny odpowiednik oryginału, pieczony w formie w kształcie gołębicy.


PASQUA COLOMBA

ZACZYN
20 g drożdży
13 g cukru
125 g ciepłej wody
3 żółtka
70 g mąki

CIASTO I
6 g drożdży
75 g ciepłej wody
46 g masła
210 g mąki

CIASTO II
145 g cukru
20 g miodu
3 żółtka 
6 g ekstraktu waniliowego
skórka starta z dwóch pomarańczy
115 g masła
250 g mąki 
5 g soli
150 g kandyzowanej skórki pomarańczowej 

WIERZCH 
50 g mielonych migdałów
130 g cukru
2 białka jaj
całe migdały (ze skórką)
cukier perlisty 


Wymieszać wodę z drożdżami i cukrem. Odstawić na 10 minut. Dodać rozbebłane żółtka i mąkę, wymieszać. Przykryć miskę folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia na 30 minut (zaczyn podwoi swoją objętość).

Wymieszać wodę z drożdżami, ostawić na 10 minut. Dodać zaczyn, miękkie masło i mąkę, wymieszać. Przykryć miskę folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia na 1-2 godziny (ciasto podwoi objętość).

Do ciasta I dodać cukier, miód, wanilię, skórkę z pomarańczą, masło i żółtka- wymieszać. Dodać mąkę i wyrobić (końcówki haki) na gładkie ciasto (5-7 minut). Ciasto przełożyć do miski nasmarowanej olejem, przykryć folią spożywczą i odłożyć do wyrośnięcia na 3,5 godziny (ciasto potroi! swoją objętość) 
Wyrośnięte ciasto będzie mieć dużo pęcherzyków powietrza. Podsypać blat mąką i wyłożyć na nie ciasto. Dodać kandyzowaną skórkę i wyrobić do połączenia się jej z masą. Podzielić ciasto na dwie części, z każdej uformować wałek (ułatwia to ułożenie ciasta) i przełożyć do formy (jeśli używacie zwykłej, wielorazowej- należy ją wcześniej natłuścić). Przykryć ją ściereczką i odstawić na 2-3 godziny (ciasto podwoi swoją objętość)

Mielone migdały, cukier i białka wymieszać na gładką masę. Wyłożyć ją na wyrośnięte ciasto, posypać migdałami i perlistym cukrem. 

Formę włożyć na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni, po czym zmniejszyć temperaturę do 170 stopni i piec 40 minut (w formie wielorazowej należy wydłużyć ten czas do 55 minut). Studzić ciasto na kratce. 

Carol Field ,,The Italian Baker''


No Comments

Prześlij komentarz